Lifestyle Opieka nad psem
Wyjazd na upragniony urlop w postaci wakacji, ferii, wycieczki lub też konieczną delegację to dla każdego okazja aby na dłuższą chwilę wyrwać się z domu. Jednak w przypadku posiadania psa bardzo często zdarza się, że właściciele są zmuszeni zostawić swojego ulubieńca. Niekiedy zdarza się, że psy są oddawane do schronisk lub pozostawiane same sobie ze względu na brak czasu oraz możliwości zajmowania się zwierzakiem. Warto zatem wiedzieć co można zrobić aby uniknąć oddania psa do schroniska lub porzucania go na czas nieobecności.
Pierwszym dobrym rozwiązaniem w sytuacji wyjazdu służbowego lub na wakacje jest oddanie psa pod opiekę innego członka naszej rodziny np. cioci, babci, kuzyna lub naszemu bliskiemu znajomemu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie i jednocześnie najtańsze - składając prośbę bliskim nam osobom jakimi są członkowie rodziny i przyjaciele praktycznie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jest to też bardzo dobre rozwiązanie z innych powodów:
Alternatywnym rozwiązaniem dla opisywanego problemu jest oddanie psa na określony czas do hotelu dla zwierząt. Jest to miejsce całodobowej opieki nad zwierzęciem, gdzie o stałych porach jest on karmiony, wyprowadzany na zewnątrz a także ma zapewnioną opiekę m.in weterynarza. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą zostawić psa pod opieką znajomych lub nie chcą powierzać opieki nad psem nieznajomym. To rozwiązania ma swoje wady i zalety:
Trzecim równie dobrym sposobem dotyczącym opieki nad psem podczas nieobecności właściciela jest skorzystanie z usług Petsittera. Jest to osoba, której zadaniem jest wyprowadzenia psa, nakarmienie go czy też spędzenie z nim po prostu czasu w określonym terminie na z góry ustalony okres czasu. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie osobom, wśród którego rodzina lub znajomi są również na wyjazdach lub zwyczajnie nie mają możliwości zajmowania się zwierzakiem w tym momencie.
Przy tym rozwiązaniu należy jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze nie należy oddawać psa pod opiekę pierwszej firmie, która oferuje tego typu usługi. Dobrze jest zweryfikować opinie na temat danej instytucji zatrudniającej osoby wyprowadzające psy jak i ją samą. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu dla zwierzęcia oraz potencjalnych kłopotów pomiędzy właścicielem a osobą wyprowadzającą psy. Dodatkowo należy dostosować ilość wizyt do potrzeb zwierzaka. Obecność obcej osoby 1-2 razy w ciągu tygodnia może być niewystarczająca dla niektórych psów, toteż należy być całkowicie przekonanym, iż pupil dobrze znosi samotność; Wybierając tą opcję możemy mieć pewność, że powierzamy opiekę nad zwierzęciem osobie, która je lubi, miłość dla zwierzaków jest kluczowa przy podejmowaniu tego typu pracy. Przed podjęciem się tego zlecenia dog-walker może poznać naszego pupila, a my zaobserwować, jak pies zachowuje się wobec tej osoby; Korzystając z usług osoby wyprowadzającej psy możemy kierować się opinią znajomych, którzy już skorzystali z tego typu usługi, co na pewno ułatwi odpowiedni wybór.
Image by Free-Photos from Pixabay